Menighedsudflugt, Læs teksten nedenfor

  • Læs teksten nedenfor
  • 20. august 2026 08:00
Menighedsudflugt torsdag den 20. august 2026.
Menighedsudflugten i år er en rejse rundt i vores fælles historie. Det er historien om en stranding, der fandt sted i Fjand engang i middelalderen. Det forliste skib var et guldskib med en kongesøn, der overlevede, og som belønnede sine redningsmænd med kostbare gaver. Strandingen blev fortalt fra generation til generation og blev bevaret i sagn, eventyr og folkeviser for derefter at gå i glemmebogen.
Vi har søgt lidt i gemmerne og har fundet frem til både strandingsstedet, den strandede kongesøn samt redningsmændene og ikke mindst de kostbare gaver, som stadig eksisterer, og som vi skal besøge.
Udflugten er tilrettelagt således, at vi først skal se på, hvad der blev givet som gave til Staby kirke. Derefter går turen til Stadil kirke, der rummer det gyldne alter. Turen fortsætter til Sevel kro, hvor vi indtager formiddagskaffen. Vi fortsætter til Sahl kirke, der rummer det andet gyldne alter i Danmark. Der er tale om en seværdighed af verdensklasse, som har direkte relation til vores lokalområde, men som desværre er blevet udskrevet af historien.
Efter at være blevet præsenteret for syn og sagn fra en gammel strandingshistorie går turen til Hjerl Hede, der er et frilandsmuseum under Holstebro kommune. Vi skal spise middagsmad på Skyttegården, der er en del af Hjerl Hede, og ellers bruge tiden på rundvisning og hygge samt eftermiddagskaffe - også på Skyttegården - inden turen går tilbage kl. 16.30.

Turen bliver med bus og der er afgang fra Thorsminde kl. 8.00, fra Sønder Nissum kl. 8.10 og fra Husby kl. 8.15.

Pris for turen er 200 kr. som betales i bussen.
Tilmelding efter ”først-til-mølle-princippet” senest den 5. august hos Tove Nøddebo Mortensgaard på tlf: 26 65 11 37